Počasí: Do Česka se dnes přiženou bouřky, nahradí tropická vedra

Bouřka, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

21. června 2023 6:00

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se očekává, že nejvyšší teploty dnes oproti posledním dnům ještě více vzrostou. V nižších polohách, zejména v oblasti Polabí, jihozápadu a jihu země, se ojediněle může teplota vyšplhat až na 34 stupňů Celsia. Odpoledne se očekávají silné bouřky.

Bouřky budou postupovat přes Česko a pokračovat až do noci na čtvrtek. S nimi přijde i silný vítr s nárazy dosahujícími rychlosti až 80 kilometrů v hodině, kroupy a intenzivní srážky, vyplývá z výstrahy meteorologů.

Meteorologové upozorňují, že přívalový déšť, který bude doprovázet bouřky, může způsobit záplavy na některých místech a zatopení nižších oblastí. Existuje také nebezpečí krupobití a blesků.

S ohledem na vysoké teploty varují meteorologové před možným přehřátím a dehydratací. Doporučují lidem konzumovat dostatečné množství neslazených nealkoholických nápojů a minerální vody a omezit fyzickou aktivitu kolem poledne a odpoledne. Děti a zvířata by neměly být ponechány na přímém slunci nebo v zaparkovaných automobilech.

Vzhledem k nízkému množství ozonu nad Českem a vysokým hodnotám UV indexu by lidé měli omezit svůj pobyt na přímém slunci, zejména mezi 11:00 a 15:00, a chránit se pomocí pokrývky hlavy, slunečních brýlí a krémů s vysokým ochranným faktorem.

Témata: Počasí Bouřky