Tropické počasí dorazilo. Česko zažilo první letní den

Letní počasí, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

18. června 2023 19:24

Dnes byl v České republice první tropický den letošního roku, kdy teploty dosáhly nejméně 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni, kde meteorologové na stanici Bolevec naměřili 30,3 stupně Celsia, a na Mikulce dosáhla teplota 30 stupňů Celsia. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom informoval na svých stránkách na facebooku.

"V Plzni byl zaznamenán první tropický den tohoto roku a to hned na dvou stanicích - na Mikulce 30,0 °C a v Bolevci 30,3 °C. Hodnoty byly naměřené až po 16. hodině odpoledne. K hranici tropické teploty se pak přiblížila také stanice Dobřany, vzdálená 12 km jihozápadně od Plzně," uvedli meteorologové.

Tropy budou pokračovat i v následujících dnech. V pondělí bude oblačno až polojasno, na východě až jasno. Nejvyšší denní teploty vyrostou na 26 až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C.

V úterý nás čeká oblačno až polojasno, místy přeháňky a bouřky, ojediněle i silné. Nejvyšší denní teploty vyrostou na 28 až 32 °C.

I ve středu bude oblačno až zataženo, přechodně místy polojasno. Na většině území ale hrozí přeháňky, místy bouřky, ojediněle i silné. Nejvyšší denní teploty vyrostou na 27 až 31 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty vyrostou na 27 až 31 °C.

"V souvislosti s vysokými teplotami již platí pro zítřejší den BIO předpověď se stupněm č. 2, což je střední zátěž. Velmi teplé počasí může zatěžovat osoby s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu. Jedná se zejména o osoby s kardiovaskulárními chorobami, jedince s nemocemi dýchacího ústrojí a starší občany. Jmenované rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu," uvedli meteorologové.

Témata: Počasí Léto