Nad Českem by dnes mohla být viditelná polární záře. Na facebooku na to upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který dodal, že pro sledování je nutností tmavá obloha.

"Dnes večer je naděje na polární záři - před hodinou dorazil k zemi od  materiál z koronálního výronu a skokově tak narostla rychlost slunečního větru o 100 km/s," uvedli meteorologové.

Dodali, že zemské magnetické pole je tímto "nárazem" krátkodobě narušené a záři by mhlo být možné zahlédnout nad severním obzorem.

Nutností je podle meteorologů ale tmavá obloha. "Fotograficky budete mít případně mnohem vyšší šanci," dodal ČHMÚ.

"Oblačnost bude proměnlivá, nicméně v Čechách je večer naděje i na polojasno, přechodně zejména po setmění až na skoro jasno," podotkli meteorologové.  

Polární záře, také známá jako Aurora borealis na severní polokouli a Aurora australis na jižní polokouli, je přirozeným jevem, při kterém se na obloze objevuje záře způsobená srážkou slunečních částic se zemskou atmosférou.

Tyto srážky vytvářejí jiskry, které následně produkují světelné emise v různých barvách, včetně zelené, růžové, purpurové a červené. Polární záře se obvykle objevuje v oblastech poblíž magnetických pólů Země, což je důvod, proč se nazývá polární.

Tyto jevy jsou často pozorovány v zimních měsících a v oblastech s minimálním světelným znečištěním. Polární záře jsou považovány za jednu z nejkrásnějších přírodních jevů a přitahují pozornost turistů i vědců z celého světa.  
 

Témata:

Počasí | Polární záře | stars24.cz

Vstoupit do diskuse