Meteorologové odvolali výstrahu před sněžením v částech Zlínského a Moravskoslezského kraje. Týká se to například Kroměřížska, Uherskohradišťska, Novojičínska či Opavska. Stále ale platí, že na většině východní a severní části Česka bude sněžit vydatně, hrozí také tvorba sněhových jazyků. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na většině jižní Moravy a ve větší části Moravskoslezského kraje napadne dnes až 20 centimetrů nového sněhu. Také v pondělí bude sněžit. V menší části Ústeckého, Olomouckého, Pardubického a Jihomoravského kraje a ve větší části krajů Libereckého, Královéhradeckého, Zlínského a Moravskoslezského napadne i 25 centimetrů.

V souvislosti s tím očekávají meteorologové také tvorbu sněhových jazyků. Lidé by proto při cestování měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Při cestách do hor by řidiči měli mít sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách je potřeba dodržovat pokyny Horské služby.

Podle týdenní předpovědi počasí se sněžení očekává v první polovině příštího týdne. Teploty budou zejména v noci klesat hluboko pod nulu, mrznout má ale i přes den.

V části Česka sněží, platí výstraha, silnice jsou s opatrností sjízdné

Ve většině Česka v uplynulých hodinách sněžilo. Na severu a východě území platí výstraha, podle které by v těchto oblastech mohlo napadnout dnes až 20 centimetrů sněhu. Hrozí také tvorba sněhových jazyků. Řidiči by proto měli být opatrní, vyplatí se sledovat dopravní zpravodajství. Výrazné komplikace ale zatím sníh nezpůsobil, silnice jsou většinou s opatrností sjízdné, vyplývá ze zjištění ČTK.

Problémy při sněžení mohou mít zejména kamiony ve stoupáních. Policie kvůli tomu zavřela pro kamiony silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem. Stalo se tak tuto zimu poprvé. Silnice se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích ale sníh působí často komplikace.

Opatrní by měli být řidiči v Libereckém kraji na hlavní silnici 65 směrem na Jablonec nad Nisou, v oblasti Rádla a Rychnova u Jablonce se na zhruba tříkilometrovém úseku tvoří sněhové jazyky. Také tam mohou mít problémy hlavně kamiony. Pozor by si měli dát motoristé i na silnici třetí třídy 2624 u obce Kvítkov na Českolipsku, kde je silnice pokrytá sněhem a náledím.

Před náledím varovali silničáři rovněž na Jesenicku. Pozor by si řidiči měli dát i ve vyšších nadmořských výškách v Železných horách, kde hrozí namrzající déšť se sněhem. Ujetý sníh s posypem je na některých silnicích v okolí Lanškrouna, na hlavní silnici I/11 ve směru od Červené Vody přes Červenovodské sedlo k vodárně je sníh rozbředlý.

Meteorologové sice odvolali výstrahu před sněžením v částech Zlínského a Moravskoslezského kraje, například na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku, Novojičínsku či Opavsku, stále ale platí, že na většině východní a severní části Česka bude sněžit vydatně. Dnes může napadnout až 20 centimetrů, v pondělí ještě o pět centimetrů více. Dál se budou tvořit sněhové jazyky.

Sněžení potěšilo lyžaře, kterým se o víkendu otevřely skiareály ve většině českých hor. Na svahy v sobotu vyrazily tisíce lidí.

Témata:

Počasí | Zima | ČHMÚ | stars24.cz