Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes potvrdil, že oblastí Břeclavska na jižní Moravě se v pondělí prohnalo tornádo. Stalo se tak téměř přesně rok poté, co tento region zasáhla přírodní pohroma dosud nevídané intenzity.

Břeclavskem a tehdy také Hodonínskem se prohnalo tornádo 24. června 2021. Zanechalo za sebou velkou spoušť, škody na majetku byly miliardové. Především však přišlo o život šest lidí. Podle odborníků dosáhlo síly F4 na Fujitově stupnici.

Meteorologové z ČHMÚ během úterního dopoledne informovali, že míří do terénu kvůli pozorování následků včerejšího extrémního počasí. "Předběžné informace naznačují, že mohlo jít o tornádo mírné intenzity F1," uvedli po poledni na twitteru

V příspěvku zmínili obec Lanžhot a množství svědectví, videí a hlášení o škodách. Původcem tornáda dle nich byla dlouho žijící bouřková buňka, která vznikla poblíž Prahy.

"S ohledem na dlouhou životnost a přechodně i některé radarové příznaky bouře je pravděpodobné, že šlo o supercelu. Budeme dále upřesňovat," dodali meteorologové. 

Témata:

Tornádo | ČHMÚ | Bouřky | Počasí | stars24.cz