V Česku je v současnosti mimořádně suchý vzduch. Zatímco běžně dosahuje relativní vlhkost vzduchu 70 procent, v těchto dnech je to místy pouhých deset procent. Podle meteorologů jde o neobvyklý jev.

Takto nízké hodnoty zaznamenali meteorologové ve větší míře naposledy před téměř deseti lety, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém účtu.

K deseti procentům nyní klesá vzdušná vlhkost zejména v nížinách. "Takto nízké hodnoty vlhkosti vzduchu jsme zaznamenali naposledy v srpnu 2012 a lokálně i v březnu a dubnu 2020 a červenci 2018," podotýkají meteorologové. Sušší vzduch podle nich občas bývá ještě při inverzi na horách.

Nízkou vlhkost vzduchu mohou přímo pociťovat někteří citliví lidé. Nepřímo ji ale mohou zaznamenat řidiči, kteří navzdory nízkým ranním teplotám nemusí odstraňovat námrazu z oken aut. Suchý vzduch také výrazně zlepšuje dohlednost, a to i na vzdálenosti přes 50 kilometrů, upozornil ve druhé polovině minulého týdne na webu ČHMÚ meteorolog František Šopko.

Slunečné počasí, které s sebou přineslo velké rozdíly teplot mezi dnem a nocí i minima srážek, ale v Česku skončilo. Od západu přibývá oblačnosti a dnes bude podle předpovědi místy pršet, na horách i sněžit.

Bude oblačno až zataženo, v Čechách místy i polojasno. Odpoledne dojde k ustávání srážek a postupně i k ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty vyrostou na 10 až 14 °C, na východě kolem 8 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C, uvedli meteorologové.

Témata:

Počasí | stars24.cz