Meteorologové zvýšili stupeň varování před silným větrem na pondělní ráno a dopoledne. Týká se to většiny Čech. V horách a podhůří na severu čekají od nedělního večera povodňové stavy. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před větrem, který v nárazech může mít rychlost nad 65 kilometrů v hodině a na horách kolem 110 km/h, platí s nízkým stupněm nebezpečí od sobotní půlnoci.

Podle upravené výstrahy silný vítr hrozí v pondělí od 04:00 do 11:00 s vysokým stupněm nebezpečí na celém území Čech s výjimkou severovýchodu. Podobné varování platí třeba i pro Jihlavsko a Žďársko na Vysočině. V dalších částech ČR vítr až do úterního rána představuje nízký stupeň nebezpečí, silně foukat by nemělo jen ve Zlínském kraji. "Slábnutí větru očekáváme v úterý 22. února, ale v západní polovině našeho území bude ve středu vítr opět zesilovat," varoval ČHMÚ.

Pro pondělní dopoledne, kdy má vítr hrozit nejvíc, meteorologové varovali před poškozením lesů a stromů a škodami na budovách a elektrickém vedení. Lidé by si měli dávat pozor na větrem unášené předměty, vyvrácené stromy a zlomené větve. Opatrní mají být řidiči, neměli by parkovat v blízkosti starších budov, větších stromů a vysokých stožárů. Silnice mohou zablokovat spadlé stromy. Lidé nemají chodit do lesa, na horách by měli omezit túry a nevyrážet na hřebeny.

Hladiny menších toků mohou stoupat po dešti v Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách i Jeseníkách až do pondělního večera. Vzestupy hladin by mohly podle meteorologů dosáhnout prvního povodňového stupně, ojediněle až druhého povodňového stupně, při kterém už se voda může vylévat z břehů do okolí. Větší pravděpodobnost povodňových stavů je v okolí Trutnova a Vrchlabí.

Silný vítr Česko trápil v minulém týdnu opakovaně, působil škody na budovách a elektrickém vedení a komplikace na železnici i silnicích. Ve čtvrtek bylo bez dodávek elektřiny až 300.000 odběratelů, v sobotu ráno po novém větru přes 50.000 domácností. Energetici už poruchy opravili.

Témata:

Počasí | vítr | Povodně | ČHMÚ | stars24.cz

Vstoupit do diskuse