Z období do posledního předvánočního týdne byl ten uplynulý nejchladnější. Další týdny až do 19. prosince se nebudou vymykat z průměrných hodnot. Do konce listopadu by sice podle meteorologů mělo sněžit více, než je obvyklé, souvislá vrstva ale zatím vydrží pouze na horách.

Víc pršet nebo sněžit má do konce listopadu a na začátku prosince. Celkově budou teploty i srážky do 19. prosince odpovídat dlouhodobému průměru pro toto období. Vyplývá to z aktuální měsíční prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vzhledem k celkovému postupnému ochlazování na našem území předpokládají meteorologové vytvoření a setrvání souvislé sněhové pokrývky na horách, v nižších polohách se sníh udrží zatím jen na krátkou dobu. Průměrná teplota v Česku se v tomto období pohybuje kolem 1,3 °C.

Dlouhodobý teplotní průměr v Česku je od 22. listopadu do 19. prosince 1,3 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto období rok 2006, kdy průměr dosáhl 5,6 stupně Celsia. Naopak v roce 1998 meteorologové naměřili v průměru minus tři stupně, což bylo dosud nejméně. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek je v tomto období 36 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Témata:

Počasí | sníh | stars24.cz

Vstoupit do diskuse