Českou republiku dnes zasáhl silný vítr. Potíže působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Hasiči do dnešních 20:00 vyjížděli v souvislosti s počasím k více než 3500 případů. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a na Náchodsku zranil padající strom člověka. Energetici kvůli větrnému počasí zaznamenali přes 300.000 odběrných míst bez elektřiny, zejména ve středních Čechách.

Tradičně nejsilnější vítr byl na horách. Na Sněžce dnes meteorologové naměřili poryv větru s rychlostí 151 kilometrů v hodině a na Milešovce 131 kilometrů v hodině. Silný vítr ale foukal i v nižších polohách, zejména ve středních Čechách, Praze a v Ústeckém kraji. Na stanici Ústí nad Labem-Kočkov zaznamenali vítr o rychlosti téměř 110 kilometrů za hodinu a v Tušimicích na Chomutovsku přibližně 105 kilometrů. Poryv o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině naměřily také stanice na pražském Karlově a na Ruzyni, uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav.

Vítr lámající větve a vyvracející stromy dnes působil problémy v železniční dopravě. České dráhy ještě kolem 18:00 evidovaly přerušení provozu na osmi tratích. Vlaky nejezdily například mezi Lovosicemi a Prackovicemi nad Labem, Mělníkem a Všetaty či mezi Mariánskými Lázněmi a Žandovem. Vliv na železniční dopravu v Česku mělo i zastavení provozu na třech německých tratích.

Odstraňování následků silného větru se kromě železničářů věnovali také hasiči. Do 20:00 evidovali 3536 výjezdů v souvislosti s počasím, informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. " Aktuálně řešíme 187 událostí," dodala mluvčí. Nejvíc dnes hasiči vyjížděli ve středních Čechách, včetně Prahy, a v Ústeckém kraji.

Problémy vítr napáchal také na elektrickém vedení. Distribuční společnost EG.D měla dopoledne bez proudu kolem 10.000 odběratelů. Většinu poruch se už podařilo technikům odstranit. Kolem 18:00 bylo bez elektřiny zhruba 1000 zákazníků EG.D zejména na Českokrumlovsku, řekl ČTK mluvčí společnosti Roman Šperňák.

Energetická společnost ČEZ měla dnes odpoledne bez dodávek proudu až 300.000 odběratelů. K 21:00 jejich počet klesl na 49.000. Kvůli větru vyhlásil ČEZ kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod.

V Ústeckém kraji, kam vítr dorazil už brzy ráno, měli hasiči do 17:00 zhruba 400 výjezdů k popadaným stromům na cesty a silnice. Další desítky výjezdů měli ke strženým střechám a dalším událostem. Ústecká obchodní akademie v Pařížské ulici musela zrušit výuku a odvést studenty do bezpečí, vichřice tam strhávala střechu z budovy.

V sousedním Libereckém kraji řešili hasiči v souvislosti s větrem více než 230 událostí. Vyjížděli hlavně k popadaným stromům, které blokovaly silnice i železniční tratě. První výjezd kvůli větru měli podle Suchardy hasiči dnes krátce po 09:00 do Cvikova, od té doby se nezastavili. Největší nápor pak zažili po 11:30, kdy vítr zesílil. Neprůjezdné byly kvůli popadaným stromů desítky silnic v kraji, včetně hlavních tahů.

V Královéhradeckém kraji měli hasiči kvůli silnému větru téměř 200 výjezdů. V Broumově na Náchodsku v ulici U Dolní brány hasiči pomáhali člověku, na kterého spadl strom. "Místní profesionální jednotka mu pomohla a předala do péče zdravotnické záchranné služby," uvedla mluvčí hasičů na twitteru.

Ve středních Čechách už mají hasiči na kontě skoro 1500 zásahů kvůli počasí, uvedli před 18:00 na twitteru. Nejvíc práce měli vpodvečer na Kladensku a v okrese Praha-západ.

V Praze silný vítr komplikoval tramvajovou dopravu. Několik linek jezdilo odklonem a téměř všechny nabíraly zpoždění. Pro zbytek dne zavřela trojská zoo a zahrady u Pražského hradu, část venkovní expozice uzavřela botanická zahrada. Ruzyňské letiště kvůli silnému větru nemohlo po poledni přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety. Cestující v letadlech, která přiletěla do Prahy, proto museli setrvat na svých místech a nemohli vystoupit. "Zpoždění na odletu během nepříznivých povětrnostních podmínek mělo celkem devět linek," uvedlo letiště vpodvečer na twitteru.

Silný vítr zasáhl i další evropské země. V Polsku si dnešní vichřice vyžádala nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných. V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Bouře Aurore se prohnala také severní Francií, kde měl vítr v nárazech rychlost až 175 kilometrů v hodině. Největší škody způsobila nepřízeň počasí v Normandii, píší francouzská média.

Témata:

Počasí | vítr | Vichřice | Hasiči | Letadla, letectví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse