Riziko silných bouřek spojených s intenzivním deštěm v Česku ještě nepominulo. Dnes hrozí především na Moravě a ve Slezsku. Hladiny některých řek a potoků mohou opět vystoupat na některý z povodňových stupňů.

Nejvyšší povodňové nebezpečí bylo dnes ráno stále na severu Ústeckého a Libereckého kraje a také na Otavě v Plzeňském kraji. Vyplývá to z upozornění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V sobotu a v noci na neděli pršelo s různou intenzitou téměř v celé zemi. Největší srážkové úhrny meteorologové zaznamenali v pásmu od Šumavy přes střední Čechy po pohraniční horské oblasti na severu země. V Bedřichově na Jablonecku spadlo téměř 100 litrů vody na metr čtvereční a v Lobendavě na Děčínsku skoro 95 litrů

Přívalové deště v noci přechodně zvedly na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň hladinu Smědé v Libereckém kraji. Situace na Liberecku se už ale podle meteorologů uklidňuje. Naopak stoupá Otava, která dnes ráno dosáhla nejvyššího povodňového stupně v Rejštejně na Klatovsku. "Další rozvodněné toky, převážně v povodí Berounky, horní Vltavy a v horských oblastech na severovýchodě Čech, budou v průběhu dne ještě kulminovat," uvedl ráno ČHMÚ.

V Libereckém kraji v sobotu působila voda největší problémy na Liberecku, teď je postiženější Českolipsko. Intenzivní deště v noci zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově. Hodinu před půlnocí zachraňovali hasiči v Kunraticích u Cvikova obyvatele zatopeného rodinného domu. V místě protéká Svitávka, na které byl v tu dobu stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň, teď už voda klesla.

Silné deště zvedly také hladiny řek v Plzeňském kraji. Otava v šumavském Rejštejně je po ránu na nejvyšším, tedy třetím povodňovém stupni. Na druhém stupni jsou další řeky na Šumavě, na Rokycansku a Plzeňsku. Na některých místech Šumavy napršelo za dnešek kolem 60 litrů na metr čtvereční, uvádí na svém webu ČHMÚ.

Silné bouřky dnes podle meteorologů hrozí ve Slezsku a na Moravě. Velmi silné by mohly být hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Varování před možným vzestupem hladin toků platí pro většinu Česka až do pondělního rána.

Témata:

Počasí | Bouřky | stars24.cz

Vstoupit do diskuse