Teploty v Česku ve čtvrtek na devíti místech vystoupaly nad 25 stupňů Celsia, což je hranice pro letní teploty. I přes teplé a slunečné počasí v minulých dnech ale zůstává například na hřebenech Krkonoš 90 až 140 centimetrů sněhu.

Letní den, tedy takový, kdy teploty vystoupí nad 25 stupňů Celsia, včera meteorologové zaznamenali jen na východě země. Devět z deseti stanic, kde bylo nejtepleji, je v Jihomoravském kraji, jedna v Moravskoslezském.

Nad 26 stupňů Celsia se teplota dostala pouze ve Strážnici. O půl stupně méně naměřili v jihomoravských Dyjákovicích a v Lednici. V Ivanovicích na Hané teploměr ukázal 25,7 stupně Celsia.

O dvě desetiny stupně chladněji bylo v Brodě nad Dyjí a shodně 25,3 stupně Celsia zaznamenali meteorologové v Kobylí na Břeclavsku, Pohořelicích na Brněnsku a v Ostravě-Porubě. Letní den zažili také obyvatelé Troubska v okrese Brno-venkov, kde se teplota dostala na 25,2 stupně.

Nový teplotní rekord pro první dubnový den má po čtvrtku 107 ze 157 stanic měřících alespoň tři desítky let. Stanice Plzeň-Mikulka, kde před čtyřmi lety zaznamenali celorepublikový rekord, mezi nimi tentokrát nebyla.

Na hřebenech Krkonoš je navzdory teplému počasí místy přes metr sněhu

I na horách se teploty pohybovaly nad nulou. Na hřebenech Krkonoš se ale v průběhu týdne stále nacházelo 90 až 140 centimetrů sněhu. Více sněhu bylo na závětrných svazích, žlabech a v odtrhových zónách. 

V těchto místech se mohou vyskytnout laviny z mokrého mokrého sněhu a laviny základové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, uvedli horští záchranáři.

V pátek bude chladněji, zpočátku oblačno, během dne polojasno až skoro jasno, večer opět přibývání oblačnosti. Noční teploty v Krkonoších klesají lehce pod nulu, nad 800 metrů nad mořem může i sněžit. Přes den bude v Krkonoších do plus osmi stupňů Celsia, v nížinách hradeckého kraje budou nejvyšší denní teploty mezi deseti až 13 stupni Celsia.

Témata:

Počasí | stars24.cz

Vstoupit do diskuse