V průběhu noci a dnešního dne se v Česku po předchozích teplých dnech ochladilo až o 20 stupňů. Nejchladněji bylo na Luční boudě v Krkonoších, kde rtuť klesla až na minus sedm stupňů. Mrzlo i v nižších polohách, zejména na západě Čech.

Na svém facebooku to dnes napsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na horách na severu a severovýchodě republiky přes noc napadlo místy až 20 a více centimetrů sněhu, v nižších polohách hlavně v Čechách zase vydatně pršelo.

Zatímco víkend přinesl skoro letní počasí, v pondělí se ochladilo a Česko zasáhly bouřky s deštěm i sněhem. "Během pondělí a noci na dnešek přešla přes naše území k jihovýchodu výrazná studená fronta. Na řadě míst se ochladilo zhruba o 20 stupňů Celsia a teplota klesla i slabě pod bod mrazu," uvedli pracovníci ČHMÚ. Kromě horské Luční boudy mrzlo třeba v Šindelové na Sokolovsku, kde bylo minus 2,9 stupně. Na několika místech západních nebo také středních Čech pak meteorologové naměřili teploty kolem minus jednoho stupně.

Ve vyšších polohách Česka, zhruba nad 600 metrů nadmořské výšky, také podle ČHMÚ v noci padal sníh. " Výška nového sněhu dosahovala dnes ráno na horách na severu a severovýchodě do 15 centimetrů," oznámili odpoledne meteorologové.

Velkou část republiky rovněž zasáhly silné bouřky a vítr, který dosahoval v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Vítr lámal stromy a shazoval střechy, na řadě míst také přívalové deště zaplavily sklepy.

Nejvíc napršelo v průměru v Libereckém kraji, a to bezmála 25 milimetrů, ve Středočeském kraji a v Praze spadlo víc než 21 milimetrů srážek. Naopak nejméně - 3,4 milimetru - napršelo v Jihomoravském kraji. Na šesti stanicích měřících srážky spadlo přes 40 milimetrů, nejvíce 60 milimetrů v Dolních Štěpanicích v okrese Semily, uvedl ČHMÚ na facebooku.

Takové ochlazení Česko nezažilo 15 let. I ve středu bude podle předpovědi ČHMÚ chladno s deštěm, místy i se sněžením. V noci teplota klesne až na minus jeden stupeň a přes den bude devět až 13 stupňů. O víkendu se má oteplit, v neděli by mělo být až 20 stupňů.

Témata:

Počasí | sníh | stars24.cz

Vstoupit do diskuse