Suchá a v části republiky také velmi teplá zima sice zatím nemá zvlášť velké dopady na zemědělce, kteří přesto zveřejňují na portálu InterSucho špatné zprávy. Rostliny kvůli teplu prakticky nepřerušily svou vegetaci, množí se hraboši i jinde, než kde škodili loni, a v některých regionech chybí v hlubší vrstvě voda.

Pokud do jara nepřijde dostatek srážek, může současné sucho způsobit velké komplikace právě na jeho začátku, vyplývá z aktuálních poznatků zemědělců.

Podle portálu InterSucho panovalo v neděli sucho na třetině území republiky, na další pětině území panovala situace popisovaná jako snížená úroveň půdní vláhy. Výrazně horší je situace v Čechách, na Moravě je poměrně dobrá. Předpověď na dalších deset dní však nadále počítá se suchým a nadprůměrně teplým počasím, mrznout má nejvýše v noci.

Zemědělec z Brna-venkova hlásí, že kvůli suchu je situace s vodou výrazně horší pod ozimy než na holé půdě. Kolega z Břeclavska napsal, že současná situace bez sněhu a beze srážek není pro přezimování ozimů dobrá.

O nedostatečném nasycení hlubšího půdního profilu se zmiňují například zpravodajové z Havlíčkobrodska, Chrudimska, Karlovarska, Novojičínska či Plzeňska i okolí Prahy.

Na Královéhradecku už hlásí časné jaro, rozkvetl hořec či sněženky. "Teplé počasí probouzí vegetaci, mrazuvzdornost klesá," doplnil zemědělec z Chrudimska, podobně se vyjádřili i kolegové z Kolínska, Nymburska či Novojičínska a Opavska.

Na Karlovarsku dokonce kvůli suchu sledují odumírání stromů jak v lesích, tak v sadech. "Loni odumřelo 15 procent ploch kulturních lesů a obáváme se, že letos bude hůř," píše sedlák ze západu Čech.

Hraboše zaznamenali zemědělci ve zvýšené míře například na Plzeňsku, na Přerovsku hovoří ne o zimním útlumu, ale o dalším množení, podobný stav hlásí na Uherskohradišťsku. Za největší problém hlodavce aktuálně považují na Orlickoústecku.

Český hydrometeorologický ústav již také zveřejnil průměrné srážkové úhrny v Česku za celý loňský rok. V Česku napršelo průměrně 634 milimetrů, což je 92 procent stavu z let 1981 až 2010. Zatímco české kraje s výjimkou Pardubického se dostaly na 80 až 90 procent průměru, Pardubický, Vysočina a Moravskoslezský kraj na 90 až 100 procent průměru, tak kraje Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský se dostaly do mírného nadprůměru.

Témata:

Počasí | Sucho | stars24.cz

Vstoupit do diskuse