POČASÍ NA VÁNOCE: Bude sníh i v nížinách?

Ilustrační foto

Autor: Jiří Hrabal, stars24.cz

11. prosince 2019 19:05 | Aktualizováno: 12. prosince 2019 22:18

Budou Vánoce na sněhu, nebo na blátě? To je otázka, která rok co rok zajímá všechny Čechy. Nejnovější meteorologické modely už to zvládnou relativně spolehlivě předpovědět. Co nás tedy za 14 dní čeká?

Až v těchto dnech se dle meteorologů dostal Štědrý den do období, kam dohlédnou celosvětové meteorologické předpovědní modely. Pro milovníky svátků na sněhu ale mají špatné zprávy.

Meteoroložka Dagmar Honsová serveru tn.cz prozradila, že ačkoliv bude v nadcházejících dvou týdnech dostatek srážek, nebudou sněhové. Až na výjimky se prý bude jednat o déšť nebo déšť se sněhem. Odpolední teploty budou relativně vysoko nad nulou, 24. prosince mohou šplhat až k šesti stupňům.

Milovníci sněhu musí vyrazit o Vánocích na hory, kde by sněžit mělo. Podle informací zmíněného webu od meteoroložky ale ani tam nebudou panovat ideální zimní podmínky.

Podle českých meteorologů jsou od začátku nového tisíciletí Vánoce na blátě běžné. Za posledních 20 let bylo na Štědrý den opravdu hodně sněhu naposledy v roce 2001, kdy místy leželo přes 50 cm sněhu a na horách až 140 cm. Celodenní mráz panoval naposledy v roce 2007.

Témata: Počasí Vánoce Dagmar Honsová sníh