V Česku udeřila vichřice, která podle meteorologů řádí od dnešní noci až do večera. Hasiči mají plné ruce s popadanými stromy, nejezdí vlaky a tisíce lidé se ocitly bez proudu!


Energetická společnost ČEZ evidovala dnes odpoledne až 42.000 odběratelů bez proudu. Kolem 17:00 už byla situace klidnější a bez elektřiny bylo zhruba 16.500 odběratelů, zejména na východě Čech, uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firma předpokládá, že většinu poruch se podaří opravit dnes, případně v noci na úterý. Hlavně na severní Moravě, kde začalo foukat později, se ale může odstraňování následků protáhnout až do úterního rána.

Další zhruba 1100 domácností bez proudu měla kolem 17:00 distribuční společnost E.ON. Na Vysočině přetrvávají potíže na Třebíčsku a v oblasti Velkého Meziříčí. V jižních Čechách jsou největší omezení na Prachaticku. Na Moravě zbývá podle firmy připojit již jen několik desítek domácností v oblasti Moravských Budějovic a na Blanensku. Ráno evidoval E.ON na celém svém distribučním území 11.500 odběratelů bez proudu.

Více práce než obvykle měli kromě energetiků také hasiči. Do dnešních 15:00 zasahovali u téměř 980 případů souvisejících se silným větrem, uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená. Vedle odstraňování stromů a větví zasahovali hasiči několikrát i u utržené střešní krytiny. Silný vítr ráno utrhl například střechu garáží pelhřimovské nemocnice. Podle její mluvčí Petry Černo vítr poškodil 120 čtverečních metrů střechy. Nikdo se nezranil, spadlé plechy ale ještě poškodily zaparkované auto a sanitku. Část plechové střechy utrhl vítr také na sportovní hale v Poličce na Svitavsku.

Popadané stromy působily problémy také na železnici. Například na trati mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy zablokovaly provoz přibližně na šest hodin. Strom narušil také provoz vlaků na vytížené trati Kolín - Česká Třebová mezi stanicemi Řečany nad Labem a Záboří nad Labem. Problémy se nevyhnuly ani řidičům aut, zejména kamionů. Mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou spadl na kabinu nákladního auta strom, řidič byl zraněn.

Na vrcholech hor dnes vítr dosahoval rychlosti orkánu. Na Sněžce foukal podle meteorologů rychlostí až 157 kilometrů v hodině a na Milešovce naměřili poryv o rychlosti 122 kilometrů za hodinu.

Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer dnes kromě Česka zasáhl i další středoevropské země. Na Slovensku si dokonce vyžádal nejméně jednu oběť. V Nitře padající strom zabil čtrnáctiletého chlapce a další děti zranil. V Polsku byli podle informací zpravodajské televize TVN 24. zranění dva lidé, když ve vsi Witoslaw vítr převrátil přívěs nákladního vozu, do kterého pak narazil autobus. V Německu ráno vítr a silný déšť ochromily dálkové vlaky mezi Brémami a Hannoverem.

Témata:

Počasí | Vichřice | stars24.cz

Vstoupit do diskuse