Horké a slunečné dny vystřídaly ve čtvrtek silné bouřky s kroupami a přívalovými dešti. Meteorologové večer vydali výstrahu před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami, které zasáhly část Jihočeského a Středočeského kraje i některé regiony Kraje Vysočina.

Silné bouřky do Česka dorazily kolem čtvrtečního poledne. Jako první zasáhly jižní Čechy, kde padaly až třícentimetrové kroupy.

Varování se do dnešní půlnoci týká Prachaticka, Vimperska a Českokrumlovska na jihu Čech, kde hrozí i rozvodnění menších toků. Ještě o zhruba dvě hodiny déle trvá výstraha před bouřkami pro oblasti Blatná, Milevsko, Písek, Strakonice, Vodňany, Jidndřichův Hradec a Dačice v Jihočeském kraji, Příbramsko a Sedlčansko ve středních Čechách a okolí Jihlavy, Moravských Budějovic, Pelhřimova a Telči na Vysočině.

"Na Prachaticku, Vimpersku a Českokrumlovsku se udržují téměř bez postupu velmi silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů a krupobitím. Vzhledem k nasycení půdy může v zasažených oblastech docházet k rychlému odtoku vody z krajiny a prudkému vzestupu hladin zejména na menších tocích," uvedli po 20:00 meteorologové. Později upozornili, že bouřky s přívalovým deštěm zvolna postupují přes Příbramsko a Strakonicko a rovněž přes Jindřichohradecko.

Výstraha na silné bouřky, ale s nízkým stupněm nebezpečí, platí i pro zbytek republiky s výjimkou většiny západních Čech.

Rozvodněné řeky mohou podle výstrahy zatopit níže položená místa, sklepy, podemlít silnice, vyvracet stromy. Opatrní musejí být chodci i motoristé. Lidé by měli zajistit okna, dveře či skleníky a upevnit volně položené předměty. Při bouřkách hrozí zásah bleskem či úraz padajícími a poletujícími předměty nebo kroupami.

Na Vimpersku vyhlásili meteorologové povodňové ohrožení

Meteorologové vyhlásili dnes pozdě večer pro Vimpersko povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí, které trvá do pátečních 02:00. Jihočeská říčka Volyňka u Sudslavic po velmi silné bouřce s přívalovými dešti dosáhla zhruba hodinu před půlnocí třetí povodňový stupeň, později klesla na druhý. Druhý stupeň povodňové aktivity byl i na Blanici ve stanici Podedvory, nyní tam podle aktuálních údajů hydrologů platí bdělost.

Při povodňovém ohrožení může voda zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Hrozí pády stromů. Lidé by se v zasažených oblastech měli vyvarovat koupání, plavání či plavby lodí v korytě řek, ani by neměli jezdit autem přes rozvodněné řeky.

Témata:

Počasí | Kroupy | Bouřky | stars24.cz

Vstoupit do diskuse