Počasí v příštím týdnu: Může mrznout i sněžit, varují meteorologové

Jaro, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

11. dubna 2024 20:24

Česko už má za sebou první letošní tropický den, také o nadcházejícím víkendu vystoupají nejvyšší teploty nad 20 stupňů. Příští týden ale přinese jiné počasí. Může mrznout i sněžit, upozornili meteorologové. 

Meteorologové na sociální síti X uvedli, že příroda v příštím týdnu ukáže, že léto ještě zdaleka není. Modely se podle nich už několik dní shodují, že příští týden výrazně vybočí z řady uplynulých několika týdnů.

"Z pondělí na úterý k nám totiž začne od severozápadu proudit chladný oceánský vzduch. Teploty budou přes den v nížinách maximálně kolem 10 °C a na horách se opět objeví sněžení. Dokonce není vyloučeno, že se se sněhovými vločkami během přeháněk setkáme i mimo horské polohy," zmínil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Scénář ochlazení je podle meteorologů víceméně jistý a poměrně pravděpodobné je i to, že chladný vzduch v Česku minimálně po většinu příštího týdne zůstane. Otazník zůstává zejména nad tím, jak moc chladný vzduch bude do prostoru střední Evropy proudit.

"S ohledem na přírodu se bude také výrazně zvyšovat šance na mráz, který může mít velmi vážné důsledky pro kvetoucí stromy a rostliny. To bude ale záviset zejména na množství oblačnosti, což ještě v tuto chvíli není možné odhadnout. Pokud bude ale - zejména ve druhé polovině příštího týdne - tendence k vyjasněným nocím, zcela reálné jsou i teploty kolem -2 °C," dodali meteorologové. 

Témata: Počasí Jaro mráz ČHMÚ