Počasí v Česku: Bouřky hrozí dnes i zítra! Meteorologové pojmenovali rizikové jevy

Počasí, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

6. června 2024 13:03

Česko ve čtvrtek zasáhnou silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil územní platnost výstrahy, přičemž pro část území zvýšil stupeň nebezpečí na vysoký. Zároveň varoval před povodňovými jevy v Beskydech. Bouřky navíc budou hrozit i v pátek. 

Bouřky dnes budou vznikat nejprve v Čechách a na Vysočině, odkud budou postupovat poměrně rychle k severovýchodu až východu. Může se jednat o jednotlivé buňky nebo i pás bouřek, uvedli meteorologové. 

"Pravděpodobné jsou kroupy i nad 2 cm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), které v oblastech s podmáčeným terénem mohou způsobovat častější vyvracení stromů. Rizikové budou i intenzivní srážky s úhrny kolem 30 mm za krátkou dobu," zmínili na sociální síti X.

Srážky mohou zejména na na tocích odvodňujících Beskydy způsobit rychlý vzestup hladin. Podle ústavu nelze vyloučit překročení prvního a ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. 

Meteorologové rovnou varovali, že zejména v jihovýchodní polovině území se mohou bouřky vyskytovat i v pátek odpoledne a večer. Ty silné budou doprovázet kroupy, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) a přívalové srážky. 

Témata: Počasí Bouřky ČHMÚ