Počasí: Už dnes v noci hrozí v Česku ledovka

Ilustrační foto

Autor: Markéta Dosedělová

18. listopadu 2023 17:29

V noci na neděli se v Česku může objevit ledovka. Dnes to síti X napsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Podle meteorologů bude nejprve padat sníh, který ale postupně přejde v déšť. Na studené zemi by pak mohl namrzat a způsobit komplikace řidičům.

"V neděli čekáme od západu sněžení přecházející poměrně rychle v déšť, který může na prochlazených površích namrzat a vytvářet ledovku," napsali meteorologové.

"Zejména v noci na neděli a v první polovině nedělního dne tak nelze vyloučit komplikace v dopravě. Během dne se bude od západu postupně oteplovat a srážek bude ubývat," uvedli.

Ledovka vzniká při mrazivém počasí v důsledku několika na sebe navazujících kroků. Přítomnost tekuté vody, například v podobě deště, rosy nebo tání sněhu, je pro vznik ledovky klíčová. Když teplota klesne pod bod mrazu, tekutá voda začne zamrzat.

Ochlazování vede k procesu krystalizace, kde mrazivá voda přechází do podoby ledu v krystalické formě. Tento proces může začít na různých površích, jako jsou stromy, silnice, větve, vedení elektrického proudu nebo jiné objekty. Postupně se krystaly ledovky hromadí a vytvářejí první vrstvy ledové krusty.

S nízkými teplotami a dalším ochlazováním dochází k dalšímu procesu akumulace. Nové vrstvy mrazivé vody přidávají další krystaly na existující vrstvu ledovky. Takto se ledovka kupí, a čím delší je doba, kdy jsou splněny podmínky pro vznik ledovky, tím silnější může být výsledná ledová vrstva.

Témata: Počasí náledí