Počasí řádí. Déšť se přesouvá na Moravu a do Slezska, platí výstrahy

Zvláštní zachycení deště

Autor: Jan Hrabě

29. srpna 2023 12:25

Zatímco v pondělí zkropil vydatný déšť především Čechy, dnes a v noci na zítra se spustí na Moravě a ve Slezsku. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se zároveň týká bouřek a možného vzestupu hladin vodních toků. 

"V úterý odpoledne, večer a v noci na středu očekáváme na východě i vydatný déšť v kombinaci s bouřkami," uvedl ČHMÚ na sociální síti X. Výstraha se konkrétně týká Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje a okresů Králíky v Pardubickém a Bučovice, Hodonín, Kyjov, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou a Vyškov v Jihomoravském kraji. 

Meteorologové v těchto oblastech očekávají převládající konvektivní formu srážek postupující od jihovýchodu až jihu. Večer a v noci už mají převládat srážky ve formě trvalejšího deště s vnořenými bouřkami. Napršet by mohlo za celé období až 40 milimetrů srážek. 

Vzhledem k vyššímu nasycení půdy po předchozích srážkách se také mohou zvedat hladiny vodních toků odvodňujících Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy a Bílé Karpaty. Může být překročen první stupeň povodňové aktivity. 

"V oblastech, kde je po lokálních srážkách z předchozích dní vysoké nasycení půdy, může také docházet i při menší intenzitě deště k rychlému odtoku vody z povrchu s možností zatopení níže položených míst," dodali meteorologové. 

Témata: Počasí Déšť Bouřky ČHMÚ