Počasí o víkendu: Další vedra, další bouřky. Meteorologové vydali varování

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

29. června 2024 12:43

Jen nejzápadnějšího výběžku Česka se o víkendu nemají týkat extrémní projevy letního počasí, konkrétně bouřky či tropické teploty. Vedro udeří na většině území už dnes, bouřky, které mohou být i velmi silné, hrozí zítra. Vyplývá to z výstrah Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové na sociální síti uvedli, že v sobotu čeká Česko horký den. Pokud se objeví přeháňka, přinese jen pár kapek. V noci na neděli ale začne přes naše území postupovat k východu zvlněná studená fronta. 

V noci bude přes Německo postupovat linie, která dolním okrajem zasáhne západ a severozápad Čech. "Kolem půlnoci vstoupí přeháňky a bouřky od jihozápadu na Chebsko a budou se rozšiřovat k severovýchodu, tedy přes Krušné hory," uvedli meteorologové s tím, že k ránu se situace bude uklidňovat.

Přeháňky a následně i bouřky se pak začnou opět tvořit od nedělního dopoledne. Může jít i o supercely, upozornil hydrometeorologický ústav. Linie bude mohutnět a postupovat na Moravu a Slezsko, kde hrozí poslední bouřky kolem půlnoci na pondělí. 

"Očekáváme, že se tyto bouřky ve východní polovině ČR projeví velkými kroupami (aspoň kolem 3 cm), nárazy větru kolem 90 km/h a přívalovými srážkami i přes 50 mm/hod., ojediněle až 70 mm. V západní polovině Čech předpokládáme bouřky slabší. V první polovině noci na pondělí se bude vše uklidňovat a pak se ochladí," dodali meteorologové. 

Témata: Počasí Léto Bouřky ČHMÚ