Počasí: Na Česko se ženou velmi silné bouřky. Hrozí krupobití a přívalové srážky

Bouřka, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

8. června 2024 15:02

Většinu území České republiky dnes večer a v první polovině noci na neděli zasáhnou velmi silné bouřky. Severozápad země bude jedinou výjimkou. Bouřky budou provázeny silným větrem, krupobitím a v některých oblastech Moravy a Slezska i přívalovými srážkami, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha platí od dnešního večera do nedělních 03:00. Na jižní Moravě, ve Zlínském kraji a v částech Vysočiny a Olomouckého kraje je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.

Meteorologové varují, že nárazy větru na Moravě a ve Slezsku mohou dosáhnout až 85 km/h, a přívalové srážky mohou za hodinu místy napršet až 50 milimetrů vody. V ostatních částech Česka se očekávají nárazy větru až 65 km/h.

Přívalové deště mohou způsobit rozvodnění malých toků a suchých koryt, hrozí zatopení podchodů, podjezdů či sklepů a podemletí silnic.

"V terénech s nasyceným povodím z předchozích srážek může dojít k přívalové povodni," uvedli meteorologové.

Vítr může vyvracet stromy a způsobit značné škody na majetku, výpadky v energetické síti a problémy v dopravě.

ČHMÚ doporučuje zajistit okna, dveře, skleníky a volně položené předměty. Při řízení vozidla během bouřky by měli lidé snížit rychlost a jet velmi opatrně. Neměli by vstupovat ani vjíždět do proudící vody a zatopených oblastí. 

Témata: Počasí Bouřky