Počasí: Na Česko se ženou velmi silné bouřky, hrozí až pěticentimetrové kroupy

Bouřka, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

26. srpna 2023 12:25

Aktuálně se bouřky, doprovázené občasnými přívalovými dešti a krupobitím, pohybují přes východní část Moravy a Slezska. V následujících hodinách a během noci se pak očekává, že bouřky postihnou téměř celé území a mohou být velmi silné. 

Srážky mohou způsobit místní povodně. Hladiny vodních toků by zejména v noci na neděli mohly výrazně stoupat, zejména v oblasti od jižních Čech přes Českomoravskou vrchovinu až k severním horským oblastem. Aktualizovanou výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle ČHMÚ "bouřky přecházejí přes východní polovinu Moravy a Slezska, přičemž mohou být doprovázeny přívalovými dešti okolo 30 milimetrů, větrnými nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu a krupobitím o průměru více než dva centimetry."

V průběhu dnešního večera a noci na neděli se meteorologové domnívají, že z Bavorska přijde do části Česka silný bouřkový systém. V této době by se mohly vyskytnout nárazy větru s rychlostí až kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití o průměru nad tři centimetry, v některých případech dokonce až kolem pěti centimetrů.

Meteorologové dále sdělili, že "přesný postup bouřek zatím není zcela jasný, ale očekáváme, že hlavně oblasti jižních Čech a Vysočiny budou zasaženy dříve, a postupem večera a noci pak bouřky dorazí na Moravu a do Slezska."
 

Témata: Počasí Bouřky