Počasí: Meteorologové varují! Některé řeky v Česku ještě mohou stoupat

Povodně, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

5. ledna 2024 13:15

V Česku se pomalu začíná uklidňovat situace na vodních tocích, přesto platí aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na některých místech až do odvolání. Místy totiž mohou hladiny ještě stoupat. 

Nejvyšší stupeň výstrahy před povodňovým ohrožením momentálně platí pro okresy, jimiž protéká Labe. Konkrétně jde o Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem v Ústeckém a Pardubice v Pardubickém kraji. 

Oranžové varování před povodňovou pohotovostí se aktuálně týká okresů Cheb v Karlovarském, Lovosice a Roudnice nad Labem v Ústeckém a Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Mělník a Neratovice ve Středočeském kraji.

V pátek o půl dvanácté platil třetí stupeň povodňové aktivity na Labi v Děčíně, Litoměřicích, Němčicích a Ústí nad Labem a na Vltavě v Českém Krumlově, kde je udržována hladina na úrovni třetího stupně v důsledku manipulací na VD Lipno.

Meteorologové na sociální síti X podotkli, že zatímco horní části toků budou převážně mírně klesat, střední a dolní úseky budou v důsledku dotoku ještě kolísat nebo stoupat. "Na dolním Labi očekáváme kulminace v noci na sobotu, následné poklesy budou velmi pozvolné," uvedli.

V Praze je Vltava udržována řízenou manipulací nad úrovní prvního stupně. Ráno ale došlo k postupnému snižování odtoku z VD Vrané z 530 na 420 m3/s, což povede k poklesům na dolním toku Vltavy a následně i zpomalení vzestupů na dolním Labi.

"V sobotu mohou vlivem srážek stoupnout nad 1. SPA toky v povodí Mže, Radbuzy, Berounky, horní Svratky a levostranné přítoky Moravy. V dalších dnech by již mělo docházet k pozvolným poklesům hladin vlivem ochlazení," dodali meteorologové. 

Témata: Počasí Povodně ČHMÚ