Počasí: Meteorologové varují! Hrozí bouřky, vydatný déšť a rozvodnění toků

Bouřka, ilustrační foto.

Autor: Jan Hrabě

30. května 2024 13:32

Meteorologové dnes odpoledne varovali před čtvrtečními bouřkami na Moravě a ve Slezsku a vydatnými srážkami, které mají ve zbytku týdne zasáhnout západ Čech. Z toho důvodu mohou stoupat hladiny vodních toků. 

Bouřky se dnes odpoledne mohou tvořit na východě a severovýchodě území, zejména v Beskydech a Jeseníkách. Při nevýrazném postupu nebo opakování na stejném místě v nich může napršet i přes 30 milimetrů srážek za hodinu, což povede k problémům s odtékající vodou ve vodou nasycené krajině a v obcích.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje tak před vydatnými srážkami, které od pátečního odpoledne do nedělního rána zasáhnou západní Čechy. Očekávají se srážkové úhrny 30 až 60, lokálně až 80 milimetrů. 

"Vzhledem k silnému nasycení půdy v těchto oblastech budou toky reagovat na vydatné srážky výraznými vzestupy hladin s dosažením SPA, především v oblastech odvodňujících Šumavu, Český les a Krušné hory," uvedli meteorologové. Už nyní platí první stupeň na tocích v povodí Mže a na Berounce.

Témata: Počasí Déšť Bouřky Povodně ČHMÚ