Počasí do konce týdne: Na hory se vrátí zima a sněhová pokrývka!

Počasí

Autor: Jan Hrabě

19. dubna 2024 6:00

Česko má za sebou další dubnovou mrazivou noc. Meteorologové zároveň očekávají, že od dnešního rána bude sněžit. Na horách může spadnout až 40 centimetrů nového sněhu, platí tak výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přes Německo a Polsko bude dnes a zítra postupovat tlaková níže. Do Česka přinese sněžení, zejména na horách napadne 15 až 40 centimetrů, uvedli meteorologové ve čtvrtek na sociální síti X.

"Sněžit začne v pátek v ranních hodinách, nejvíce sněhu, v maximu až 25 cm, napadne do sobotního rána na jihozápadním návětří Šumavy a hor na severu území. Během sobotního dopoledne přejde sněžení do sněhových přeháněk, které budou v horských oblastech intenzivnější, napadne dalších 10 až 20 cm, nejvíce na severním návětří pohraničních hor. Sněhové přeháňky budou slábnout a ustávat v sobotu večer a v noci na neděli," dodali.

Předpověď na pátek:

Ráno a dopoledne od severozápadu na celém území zataženo až oblačno. Zpočátku ojediněle, od severozápadu na většině území déšť nebo přeháňky, ráno nad 500 m, jinak nad 700 m srážky sněhové. Na Moravě ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, na západě Čech kolem 5 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Slabý západní až jihozápadní vítr 1 až 4 m/s bude k ránu zesilovat. Přes den mírný, místy zejména v Čechách čerstvý jihozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s (55 km/h).

Předpověď na sobotu:

Převážně zataženo, občas déšť nebo přeháňky, nad 700 m, od severozápadu nad 400 m srážky sněhové. K večeru ubývání oblačnosti i srážek. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 8 °C, na východě a jihovýchodě až 11 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s se bude měnit na severozápadní až severní a večer v Čechách zeslábne.

Předpověď na neděli:

Oblačno až polojasno, ojediněle, na horách místy sněhové přeháňky, pod 300 m i smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, na jihovýchodě kolem +1 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na západě přechodně vítr jen slabý.

Témata: Počasí Zima ČHMÚ