Počasí: Českem se prohnaly silné bouřky. Přinesly kroupy o velikosti dlaně

Kroupy

Autor: Libor Frýdl

21. června 2024 21:12

Dnes odpoledne zasáhly Česko silné bouřky, které se nejprve objevily v Pošumaví a postupovaly směrem k severovýchodu do středních a severních Čech, a také na východ na Vysočinu.

Výjimečně mohou padat kroupy až o velikosti deseti centimetrů, jak uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.  

"Pozor víceméně v celých Čechách kromě západní poloviny. Bouřky postupují k severovýchodu/východu a později k večeru se pravděpodobně budou spojovat do ucelenějšího systému s rizikem velkoplošných škod větrem," uvedl ČHMÚ před 17:00. Zveřejnil také fotografii z oblasti Protivína na Písecku, kde dvě kroupy zabírají skoro celou dlaň.

V Pošumaví začaly bouřky explozivně vznikat před 16:00. ČHMÚ nejdříve varoval před kroupami velkými až kolem osmi centimetrů. "V supercelách jsou hlavně velké kroupy i přes pět centimetrů, výjimečně mohou dosahovat až deseti centimetrů," uvedl později.

Kvůli bouřce na jihu Čech museli hasiči večer odstraňovat popadané stromy na Jindřichohradecku a čerpali vodu z domů v Albrechticích nad Vltavou na Písecku, jak vyplývá z jejich informací na síti X. Bouřky se po 16:00 vyskytly hlavně na Písecku, Strakonicku a Táborsku.

Středočeští hasiči dnes zasahovali kvůli bouřkám u 26 spadlých stromů a ve třech případech čerpali vodu. Nejvíc zásahů měli na Mladoboleslavsku a Nymbursku, uvedli na síti X.
 
 

Témata: Kroupy