Pekarová Adamová pokračuje v čele TOP 09, jinak se ale ve vedení čekají změny

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023) 5

Autor: Jan Hrabě

11. listopadu 2023 11:37

TOP 09 zahájila v sobotu dopoledne celostátní sněm, který se koná v pražském hotelu Clarion. Vládní strana si na něm volí vedení, které ji povede do příštích sněmovních voleb. Funkci předsedkyně s přehledem obhájila šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Jinak by se ale ve vedení mohly objevit nové tváře. 

Pekarová Adamová neměla ve volbě protikandidáta a získala 142 ze 177 hlasů. Staronová předsedkyně strany poděkovala delegátům za podporu a slíbila, že bude pracovat na tom, aby strana byla vidět a plnila sliby, které dala voličům. 

TOP 09 zřejmě bude mít po dnešku nového prvního místopředsedu. Podle informací serveru novinky.cz se nechystá post obhajovat senátor Tomáš Czernin. Nahradit by ho mohl buď ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, anebo šéf poslaneckého klubu Jan Jakob. Oba mají nominaci, uvedl zmíněný web. 

Změny se očekávají také na postech řadových místopředsedů, strana má v současnosti čtyři včetně Válka a Jakoba. Obhajovat funkci by měl i předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera. Do volby se prý mají zapojit také poslanci Marek Ženíšek nebo Ondřej Kolář. 

Volbě předsedkyně předcházelo vystoupení premiéra Petra Fialy (ODS), který varoval před hádkami uvnitř koalice Spolu. Mohly by podle něj vést k odevzdání moci extrémistům. Předseda vlády považuje za nutné, aby koalice zvítězila v evropských volbách v příštím roce i sněmovních volbách za dva roky. 

"Pokud se začneme hádat, vymezovat se, je to nejspolehlivější cesta, jak odevzdat moc extremistům a populistům," uvedl Fiala, který zmínil i zodpovědnost dalších vládních stran, tedy Pirátů a Starostů. "Pro ODS i TOP 09 má smysl politika, která se dokáže dívat daleko dopředu. Abychom ji mohli dělat, musíme vyhrát volby," dodal.

Jedna z pěti vládních stran se naposledy dostala do Poslanecké sněmovny jako součást koalice Spolu, kterou tvořila společně s ODS a KDU-ČSL. Podle posledního průzkumu agentury Median by samostatně získala podporu pěti a půl procenta voličů.

TOP 09 vznikla v roce 2009 z iniciativy tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska a tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Předsedou strany byl nejprve druhý jmenovaný, v roce 2015 se jím stal Kalousek. O dva roky později uspěl europoslanec Jiří Pospíšil. Od roku 2019 je předsedkyní Markéta Pekarová Adamová. 

Témata: Markéta Pekarová Adamová top 09