Pavel ocenil politiky i umělce. Metál mají Kubišová, Mišík, Bartoška či Preiss

Petr Pavel 6

Autor: Jan Hrabě

28. října 2023 21:31

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 

Nejvyšším státním vyznamenáním, tedy Řádem Bílého lva, ocenil prezident bývalého předsedu vlády a předsedu Senátu Petra Pitharta, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, dlouholetého předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského či jednoho ze zakladatelů samostatného československého státu Milana Rastislava Štefánika. 

Druhé nejvyšší ocenění, kterým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka, udělil Pavel teologovi Tomáši Halíkovi, zpěvačce a chartistce Martě Kubišové, filozofovi Janu Sokolovi, sestře bratří Mašínů Zdeně Mašínové nebo dramatikovi a politikovi Milanu Uhdemu. 

Medaili Za zásluhy si z Pražského hradu odnesli herci Jiří Bartoška, Viktor Preiss a Petr Kostka, člen souboru Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka, hudebník Vladimír Mišík, operní pěvkyně Magdalena Kožená, neurochirurg Vladimír Beneš, astronom Jiří Grygar či dokumentaristka Olga Sommerová. 

Předávání vyznamenání předcházel projev hlavy státu, která zdůraznila, že Česko má aktuálně díky členství v NATO a Evropské unii nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. Spoluobčané podle něj mají mít zdravé sebevědomí. "K pozitivnímu pohledu do budoucnosti nepřispívá válka, kterou proti Ukrajině vede Rusko, ani islamistický teror, na který musí reagovat Izrael. My však dnes máme to nejpevnější bezpečnostní ukotvení, jaké jsme kdy v naší historii měli," uvedl prezident. 

Pavel vyzdvihl, že vrcholní ústavní činitelé se shodnou i s předsedou nejsilnějšího opozičního hnutí ANO na směřování zahraniční politiky. Stát je podle něj důvěryhodným partnerem v rámci mezinárodního společenství. Z úst hlavy státu také zaznělo varování před populismem. "Chceme být zemí svobodných a sebejistých lidí, nebo se části své svobody vzdáme a odevzdáme se do rukou někoho, kdo slibuje, že se o nás postará?" ptal se nástupce Miloše Zemana, jehož nahradil na Pražském hradě teprve letos v březnu po vítězství v lednové prezidentské volbě.

V Česku se tradičně udělují státní vyznamenání 28. října u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, kdy si občané připomínají události, od nichž letos uplynulo 105 let. Slavnostní ceremonii na Hradě předcházel například dopolední pietní akt na Vítkově. 

Témata: Petr Pavel státní vyznamenání Marta Kubišová Jiří Bartoška Viktor Preiss petr kostka Vladimír Mišík