Pacient, anebo politik Miloš Zeman? Exprezident se ozval z nemocničního lůžka

Miloš Zeman

Autor: Jan Hrabě

20. března 2024 11:02

Aktuálně hospitalizovaný exprezident Miloš Zeman se ozval příznivcům z lůžka v pražské Fakultní nemocnici Motol, když na sociální síti nastínil, jaká bude jeho budoucnost v politice. Zeman je bez funkce od loňského března, kdy po deseti letech skončil ve funkci hlavy státu. 

Zeman prostřednictvím facebooku nejprve poděkoval za přání brzkého uzdravení. "Rozhodl jsem se, že vaše přání splním, a že neodejdu z české politiky, ale že se budu snažit i nadále být s vámi, s vašimi starostmi a s vašimi potřebami, jako prostý český občan Miloš Zeman," stojí v příspěvku na sociální síti. 

Bývalý prezident je při vědomí a spolupracuje s lékaři na rehabilitaci po provedeném zákroku, uvedla motolská nemocnice v pondělí. Podle lékařů se po odstranění krevní sraženiny a provedení angioplastiky tepen obnovilo prokrvení dolní končetiny, která následně otekla kvůli tzv. reperfuznímu syndromu. 

"Tento stav byl hned v rámci první operace řešen fasciotomiemi. Jedná se o naříznutí krytů svalů s ponecháním nářezů do doby, než dojde k ústupu otoku," uvedla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Nářezy je třeba pravidelně ošetřovat do té doby, než budou opět uzavřeny. Není přitom jasné, jak dlouho bude hospitalizace pokračovat. 

Zeman byl minulý týden ve čtvrtek hospitalizován a následně operován kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Bývalý prezident ještě o dva dny dříve diskutoval ve speciálním vydání televizního pořadu Události, komentáře se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem. 

Zeman měl dosud nejvážnější obtíže na podzim roku 2021 ještě ve funkci prezidenta republiky. Několik týdnů byl tehdy hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Do domácího léčení byl nakonec propuštěn po 48 dnech. 

Prezidentem byl po dobu deseti let, ve funkci skončil 8. března 2023. Nahradil ho současný prezident Petr Pavel, který v loňské volbě porazil expremiéra Andreje Babiše.  

Témata: Miloš Zeman