Odchod do důchodu se změní. Venku jsou první detaily

Marian Jurečka

Autor: Libor Frýdl

2. března 2024 8:37

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

Reforma by měla zahrnovat přibližně 120 000 pracovníků, především těch, kteří spadají do kategorie prací s fyzickou zátěží, vibracemi, prací v chladu nebo teple, známých také jako čtvrtá kategorie prací, a částečně do kategorie třetí, která zahrnuje práce s fyzickou zátěží.

Podle nového návrhu by tito pracovníci mohli jít do důchodu až o pět let dříve, pokud odpracují určitý počet směn v rizikovém prostředí, uvedl na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zaměstnavatelé by podle tohoto návrhu měli platit za pracovníky vykonávající náročné profese vyšší sociální odvody o pět procent, s postupným zvyšováním sazby od příštího roku do roku 2028. Kritéria pro přiznání dřívějšího odchodu do penze zahrnují různé faktory, jako je expozice hluku, prachu, teplu, chladu, chemikáliím, vibracím a dalším rizikovým faktorům spojeným s pracovním prostředím.

Vláda představila plánované reformní změny penzí již v květnu loňského roku, a návrh novely byl následně ministerstvem práce předložen v listopadu. Podle plánu by měla Poslanecká sněmovna rozhodnout o návrhu do konce července, následně by byl posouzen Senátem a podepsán prezidentem. Opozice vyjádřila určité výhrady k tomuto zákonu. 

Témata: důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)