Nový soud v kauze Čapí hnízdo skončil za jeden den. Babiš je nevinen

Andrej Babiš u soudu ke kauze Čapí hnízdo.

Autor: Jan Hrabě

14. února 2024 10:44 | Aktualizováno: 14. února 2024 16:01

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přitom pro Babiše opět navrhoval tříletou podmínku s odkladem na pět let a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. Bývalý předseda vlády ve své vlastní závěrečné řeči prohlásil, že žádný trestný čin nespáchal. 

Babiš už během dopoledního soudního jednání zdůraznil, že padesátimilionovou dotaci později firma vrátila a on sám věnoval stejnou částku na charitu. Obžalobu, které čelil společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou, považuje za účelovou. 

Expremiér trvá na své předchozí výpovědi z podzimu předloňského roku. Čapí hnízdo podle něj bylo vždy zamýšleno jako rodinný podnik. Předseda hnutí ANO vnímá i jisté pochybnosti v rozhodnutí pražského vrchního soudu ohledně důvodu převodu akcií. Kritizoval také přístup justice k nemoci dcery Adriany. 

Krátkou výpověď dnes poskytla soudu také Nagyová, která prohlásila, že v předchozí výpovědi sdělila všechno, na co si ve vztahu ke kauze vzpomněla. 

Babiš podle státního zástupce zařídil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení firmy Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a prodej akcií dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal z toho důvodu, aby společnost splnila podmínky získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová pak úspěšnou žádost o dotaci podala. 

V kauze padl před více než rokem nepravomocný rozsudek, podle kterého se vyčlenění společnosti za účelem získání dotace neprokázalo. Soud dospěl k závěru, že důvodem byly rodinné vztahy. Loni v září zrušil rozhodnutí pražský vrchní soud a nařídil důslednější prověření ekonomické perspektivy projektu. 

Témata: Čapí hnízdo Andrej Babiš soudy