Zdražování nafty včera pokračovalo v poměrně rychlém tempu – které jen tak nepoleví. Za jediný den nafta u českých čerpacích stanic podražila průměrně o 19 haléřů na litr, vyplývá z dnes zveřejněných údajů CCS. Od začátku srpna už tak její cena vzrostla v souhrnu v průměru o zhruba 3,50 koruny na litr.
Hlavním důvodem uvedeného zdražení je pochopitelně zvýšení spotřební daně z motorové nafty k 1. srpnu, k němuž z letošního pohledu došlo v ten takřka nejméně vhodný okamžik.
Cena ropy na světových trzích se totiž blíží i dnes k úrovni maxim letošního roku, podobně jako cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu (viz graf níže). Nafta v Rottedamu zdražila od začátku července o výrazných zhruba 36 procent. Koruna vůči dolaru navíc v posledním zhruba týdnu oslabila nad svůj letošní průměrný kurs vůči americké měně, v níž se ropa i paliva v Rotterdamu obchodují, což jen dále stupňuje tlak na růst cen u českých čerpacích stanic.
Koruna oslabuje i kvůli poměrně nečekanému a z hlediska čistě dopadu na řidiče nešťastnému kroku České národní banky z minulého týdne, kdy formálně opustila svůj takřka patnáct měsíců trvající závazek intervenovat za silnější korunu.
Část čerpacích stanic v ČR a dalších článků v řetězci zajištění dodávek pohonných hmot navíc využívá tohoto poměrně mimořádného, nepřehledného souběhu okolností a mediálního „haló“ kolem zvýšení spotřební daně k alespoň přechodnému navýšení vlastní marže.
Řidiči se tak musí ještě před koncem léta připravit na další zdražování, u nafty průměrně až o dvě koruny na litr.
Důvodem zdražení ropy a paliv v Rotterdamu je zejména omezení těžby ropy v režii tandemu Saúdská Arábie a Rusko. V posledních hodinách se ale přidává další příčina: stávka pracovníků několika zařízení na zpracování zkapalněného zemního plynu v Austrálii. Hrozící citelný pokles vývozu zkapalněného plynu z Austrálie, klíčového světového exportéra, už včera zvedl burzovní cenu plynu v EU nejvíce od začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Potvrzuje se nepříjemná vratkost ceny dodávek zkapalněného plynu, které EU zřejmě bude čelit dlouhodobě, a to kvůli závislosti na dodávkách z dálav právě typu Austrálie. Zdražování plynu následně ještě umocňuje zdražování nafty, neboť náhražkou plynu je třeba v průmyslu topná nafta, takže australská stávka nakonec může zvednout cenu pohonných hmot právě i českým motoristům.
Témata: pohonné hmoty Čerpací stanice
Halinu Pawlowskou zradilo zdraví: Jaká je prognóza na následující měsíce?
Martin Dejdar řekl, co je zrůdné! Jde o politiku