Nevyzpytatelné zimní počasí je zpět! Hrozí silná ledovka i sněžení

Silnice v zimě, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

17. ledna 2024 6:00

V Česku začnou ve středu v poledne platit výstrahy před ledovkou a sněžením, o nichž v úterý informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ledovka může dosáhnout i tloušťky nad pět milimetrů, varovali meteorologové. 

Meteorologové uvedli, že během odpoledne očekávají od jihozápadu sněžení, které bude od jihu přecházet do deště, který může být i mrznoucí. Na severu se vyskytne přechodně až večer. "Proto na většině území, vyjma jihovýchodu, hrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky, v severozápadní polovině území i ledovky silné s tloušťkou i nad 5 mm," vysvětlili.

Vyšší úroveň výstrahy před silnou ledovkou platí pro Prahu, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Středočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj a okresy Blatná, Milevsko, Písek, Strakonice a Tábor v Jihočeském a Šumperk a Zábřeh v Olomouckém kraji.

Na severu a severozápadě může od dnešního poledne do čtvrtečního rána napadnout více než sedm centimetrů nového sněhu za 12 hodin, upozornili meteorologové. Ve čtvrtek se bude od severozápadu místy tvořit náledí nebo zmrazky.

Výstraha před novou sněhovou pokrývkou se týká celého Libereckého kraje a okresů Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litvínov, Most, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem a Varnsdorf v Ústeckém kraji. 

Témata: Počasí Zima ČHMÚ