Nevlídné počasí je tady! Vítr až 130 km/h, vydatné srážky a vzestup hladin vodních toků

Počasí, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

3. února 2024 12:35

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu před polednem zveřejnil avizovanou výstrahu před silným větrem, který udeří v neděli. Meteorologové varovali i před srážkami na horách a vzestupem hladin vodních toků. 

Vítr má postupně zesilovat během neděle, nejsilnější bude v druhé polovině noci na pondělí a v pondělí dopoledne. Nárazy dosáhnou rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu, na pomezí Čech a Moravy pak kolem 90 kilometrů za hodinu. Na horách může rychlost činit až 110 kilometrů za hodinu. 

"Poměrně vysoká bude i průměrná rychlost větru, která bude trvat několik hodin, což zvýší pravděpodobnost škod. Relativně nejslabší vítr bude v nížinách severních Čech a na jihovýchodě našeho území," uvedli meteorologové na síti X.

Experti čekají také vydatnější srážky na návětří hor. V Krkonoších a Orlických horách může spadnout kolem 30 milimetrů za 12 hodin. Deštivé období má pokračovat i v dalších dnech, v nejvyšších polohách může sněžit. "Do půlnoci na úterý může na návětří hor spadnout přes 70 milimetrů srážek," dodali. 

Kvůli srážkám, silnému větru a tání sněhu budou v noci z neděle na pondělí stoupat hladiny toků. Ústav proto nevylučuje ojedinělé dosažení prvních stupňů povodňové aktivity.

Témata: Počasí vítr Déšť Povodně ČHMÚ