Nenáviděla ji celá země. Za vraždu dětí si odseděla 20 let, teď soud ženu osvobodil

Soudy, ilustrační fotografie

Autor: Pavel Krejčí

14. prosince 2023 19:56

Odvolací soud v Austrálii osvobodil ženu, která byla označována za nejhorší sériovou vražedkyni v historii země. Kathleen Folbiggová seděla za mřížemi dvě desítky let za údajnou vraždu svých čtyř dětí. Průlomové závěry vědců ale vedly k očištění jejího jména. 

Folbiggová byla označována za "nejhorší australskou sériovou vražedkyni, připomněl web DW. Ona ale trvala na tom, že je nevinná, přičemž tvrdila, že její děti zemřely mezi lety 1989 a 1999 přirozenou smrtí. Přesto byla v roce 2003 odsouzena za vraždu tří potomků a zabití v případě čtvrtého dítěte. 

Podle rozsudku měla děti ve věku od pouhých 19 dní do 18 měsíců udusit, ačkoliv chyběly forenzní důkazy. 

V červnu letošního roku se jí omluvila vláda australského státu Nový Jižní Wales, protože vědci odhalili vzácné genové mutace a vrozené vady, které pomohly vysvětlit náhlá úmrtí všech čtyř dětí. Následovalo propuštění z vězení po 20 letech. 

Soudce Andrew Bell ve čtvrtek definitivně zrušil rozsudek proti odsouzené. "Existují zřejmé pochybnosti o vině," konstatoval. 

Folbiggová po nejnovějším soudním rozhodnutí poděkovala svým podporovatelům, právníkům a vědcům. "Skoro čtvrtstoletí jsem čelila nedůvěře a nepřátelství. Trpěla jsem všemi způsoby. Doufala jsem a modlila se za to, abych mohla jednoho dne stát tady s očištěným jménem. Jsem vděčná, že věda a genetika poskytly odpovědi na to, jak mé děti zemřely," uvedla. 

"Systém preferoval mou vinu, než aby respektoval, že děti občas mohou umřít náhle a nečekaně," dodala. Její právní tým nyní připravuje půdu pro nový proces, v němž by se mělo řešit odškodnění za neoprávněné věznění. 

Témata: soudy Austrálie