Německo zesílí policejní kontroly na hranicích s Českem. Kvůli migraci

Německá policie, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

27. září 2023 20:12

Německo ve středu oznámilo, že policejní hlídky zesílí kontroly podél pašeráckých tras na hranicích s Českou republikou a Polskem. Berlín tak chce dosáhnout snížení počtu migrantů, kteří vstupují do země. 

Nová opatření začnou platit okamžitě, uvedla ministryně vnitra Nancy Faeserová podle serveru Euronews. Rozhodnutí přišlo den poté, co bylo během policejních razií v Německu nalezeno přes 100 syrských občanů v bytech v souvislosti se zásahem proti pašerákům. 

Faeserová blíže nespecifikovala, kolik policistů se do opatření zapojí. Zdůraznila však, že zatím nedochází k zavedení stálých hraničních kontrol. Berlín by v takovém případě musel informovat Evropskou komisi. 

O možnosti krátkodobého obnovení stálých kontrol na hranicích se dvěma sousedními zeměmi se Faeserová zmínila již minulý týden v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag. Na její slova upozornil Zeit. Členka kabinetu kancléře Olafa Scholze to označila za jednu z možností v boji proti pašerákům lidí. 

Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) došlo s ohledem na zhoršující se situaci na balkánské migrační trase k dohodě na intenzivní spolupráci policistů v boji proti převaděčům.

"Policejní tým připravuje konkrétní opatření. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných přechodech koordinujeme s německou stranou. O dalším postupu samozřejmě budeme včas informovat. Podobná vzájemná spolupráce již nějakou dobu funguje na česko-slovenské hranici," napsal Rakušan na síti X. 

Témata: Německo migrace Policie Německo