Ne znamená ne! Poslanci schválili diskutovanou redefinici znásilnění

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

10. dubna 2024 12:42

Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Vládní novela, na které panuje shoda mezi koalicí a opozicí, upraví také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let, které by vždy měly být považovány za znásilnění či sexuální útok. Předlohu musí ještě posoudit Senát. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že má ze schválení redefinice znásilnění velkou radost. "Co se novelou trestního zákoníku mění? Ne znamená ne - i v případě zamrznutí oběti. Styk proti vůli oběti bude trestným činem. Sex s dítětem do 12 let bude znásilněním," napsala na sociální síti X.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše byla schválena jedna z priorit jeho strany. "Ne znamená prostě ne. Oběti znásilnění, které strachem ztuhnou a nejsou schopny se bránit nebo jinak projevit svou vůli, najdou před soudem konečně zastání," uvedl na síti.

O principu "ne znamená ne" se ve Sněmovně zmínil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Návrh počítá také s bezbranností oběti, ať už je způsobená jakýmkoliv objektivním důvodem. Může jít například o nemoc, spánek, duševní poruchu, silnou opilost či zdravotní postižení. 

Podle nové definice bude znásilnění zahrnovat soulož a jiné penetrační činy. Méně závažné sexuální praktiky budou nově považovány za sexuální útok. V případě použití zbraně se počítá s vyšší trestní sazbou. 

"Nemění se a nemůže se měnit to, že i tato trestná činnost musí být jednoznačně prokázána před soudem," prohlásil ministr Blažek s tím, že nejčastěji dochází ke znásilněním v domácnostech, kde může být prokazování složité. 

Témata: Znásilnění Poslanecká sněmovna Pavel Blažek