Na Slovensku opět zaútočil medvěd. Zranil dva turisty

Zoo Bratislava, Medvěd hnědý

Autor: Libor Frýdl

14. dubna 2024 19:05

Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě zasahovali záchranáři spolu s členy Zásahového týmu pro medvěda hnědého.

Zraněná dvojice byla transportována do nemocnice v Banské Bystrici pomocí vrtulníku. Muži ve věku 39 a 49 let utrpěli zranění na rukou, nohou a také v obličeji. Jejich stav je stabilizovaný, přičemž u jednoho z nich je zranění hlavy vážné, jak uvádí server Noviny.sk.

Střet s medvědem se odehrál mimo turistickou stezku, sdělili záchranáři. Vzhledem k obtížně přístupnému terénu nemohl vrtulník přistát a hrozilo nebezpečí, že medvěd se může stále pohybovat v okolí. Zranění turisté byli vytaženi na palubu vrtulníku pomocí navijáku.

Střety lidí s medvědy nejsou na Slovensku ojedinělé. Značnou pozornost veřejnosti a politiků vzbudil případ z března letošního roku, kdy medvěd zranil několik osob ve městě Liptovský Mikuláš na severu země.

Ministr životního prostředí Tomáš Taraba následně informoval, že útočící medvěd byl zastřelen. Podle zástupce opozice však zásahový tým zastřelil jiné zvíře. Otázka možné regulace počtu chráněných medvědů se stala součástí politické kampaně před loňskými parlamentními volbami i volbou prezidenta. 

Témata: Slovensko Medvědi