Mrazivá slova poslance k útoku na FF UK: Z třídy nikdo neodešel zdravý, ani moje dcera!

Lidé na pietním místě zapalují svíčky za oběti masové střelby

Autor: Jan Hrabě

11. ledna 2024 12:45

Opoziční poslanec Jan Richter (ANO) na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru prozradil, že při tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy byla postřelena jeho dcera. V této chvíli zůstává v nemocnici, uvedl poslanec. 

Richter na jednání prozradil, že jeho dcera žije, ale neobejde se po útoku bez antidepresiv. Konkrétně má být jednou ze zraněných osob, které zůstávají v nemocnicích. Policie na úterní tiskové konferenci sdělila, že v péči lékařů zůstává osm pacientů.

Dívka byla ve třídě, ze které podle poslance nikdo neodešel zdravý. "Pachatel se na to místo třikrát vracel. Ji střelil při druhém návratu do třídy. Její kamarádka umírala a telefonovala tátovi s prostřeleným krkem. Děly se tam hrozné věci," řekl podle webu Seznam Zprávy.

Poslanec kritizoval například to, že dcera ležela dlouhé chvíle před fakultou na zemi a málem vykrvácela, než ji převezli do nemocnice. Postěžoval si také na jednání vysoké školy. "Nikdo se mi neozval ani z fakulty, nikdo se mnou není v kontaktu," uvedl podle serveru iDnes.cz.

"Příběh otce je silnější než cokoliv jiného," reagoval přítomný ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Spolu s ním předstoupil před členy výboru také policejní prezident Martin Vondrášek. 

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve. Policie při zásahu nepochybila, v případě podobné události v budoucnu by ale měla lépe komunikovat s dotčenými institucemi, vyplývá ze závěrů šetření Úřadu vnitřní kontroly. 

Motiv útočníka je stále předmětem prověřování, uvedl v úterý náměstek pražského krajského policejního ředitele Vojtěch Motyka. V případu předcházející dvojnásobné vraždy v Klánovicích vyloučili kriminalisté vztahový motiv. Pohyb střelce v den útoku má policie zmapovaný, sdělil policejní prezident Martin Vondrášek. 

Motyka také potvrdil, že pachatel zanechal dopis, jehož obsah nechtěl v tuto chvíli komentovat. Dosavadní policejní šetření ukázalo, že zbraně si během roku 2023 pořídil legálně. Podle pracovní vyšetřovací verze získal potřebné finanční prostředky prostřednictvím půjčky. 

Všechny tři případy, které spojuje jediný podezřelý, jsou momentálně vyšetřovány pro trestný čin vraždy. 

Témata: střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Jan Richter (ANO) Policie ČR Vít Rakušan (STAN) Martin Vondrášek