Miloš Zeman u soudu nepochodil: Omluva od Stehlíkové nebude!

Miloš Zeman

Autor: Jan Hrabě

28. května 2024 12:56

Jeden z pražských obvodních soudů v úterý rozhodl, že psychatrička Džamila Stehlíková se nemusí omlouvat exprezidentovi Miloši Zemanovi za výroky o jeho zdravotním stavu během předloňské hospitalizace v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Dáša Vítková podle webu novinky.cz uvedla, že Stehlíková prokázala pravdivost svých hodnotících soudů, které vynesla na základě veřejně dostupných informačních zdrojů a dalších podkladů. 

"Právo na ochranu osobnosti se týká i politiků a veřejných činitelů, měřítka jsou však mnohem měkčí ve prospěch původců výroků," konstatovala soudkyně s tím, že veřejně známé osoby musí počítat s větším zájmem veřejnosti. Vítková také připomněla Zemanovy vulgární výstupy směrem k veřejnosti či médiím. 

Soud začal Zemanovu žalobu kvůli výrokům Stehlíkové o prezidentově zdraví řešit předloni v září. Stehlíková se na svém blogu i v médiích mimo jiné zmínila, že prezidenta postihl metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze. Lékařka u soudu uvedla, že za jejími žalovanými výroky o Zemanově zdraví stál dobrý úmysl - záchrana prezidentova života.

Zeman po Stehlíkové žádal omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí. 

Témata: Miloš Zeman Džamila Stehlíková soudy