Meningokok nikam nezmizel. Infekci v březnu podlehlo malé dítě

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

24. dubna 2024 12:09

V Praze na konci března podlehl roční chlapeček nebezpečné meningokokové infekci, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v úterý. Dítě nebylo očkované. Odborníci nyní apelují na lidi, aby zvážili podstoupení očkování. 

"V roce 2024 k datu 15. 4 .2024 eviduje Národní referenční laboratoř pro meningokoková onemocnění 6 případů infekce, všechny jsou způsobeny meningokokem séroskupiny B. V jednom z těchto případů došlo na konci března v Praze k úmrtí, jednalo se o chlapečka, který nebyl očkován proti invazivním meningokokovým onemocněním," uvedla vedoucí laboratoře Zuzana Okonji.

Devatenáctiměsíční chlapec se konkrétně nakazil bakterií Neisseria meningitidis skupiny B. Invazivní meningokoková onemocnění jsou velmi závažná, nejčastěji se projevují jako meningitida nebo sepse s perakutním průběhem, což znamená, že z plného zdraví se během několika hodin člověk ocitá v ohrožení života.

Experti proto zdůrazňují význam a využití očkování, které sice není povinné, ale vakcínu proti meningokokové infekci v České republice plně hradí nejmenším dětem a také adolescentům zdravotní pojišťovny.

Témata: meningokok děti očkování