Medvěd na Slovensku napadl houbaře. Útoků stále přibývá

Medvěd hnědý, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

2. května 2024 8:21

Útoků medvědů na lidi na sousedním Slovensku nadále přibývá. Na prvního máje došlo k napadení houbaře v okrese Banská Bystrica. Muž dokázal prchnout do bezpečí, po ošetření byl propuštěn do domácího léčení. 

O útoku informovala obec Selce pri Banskej Bystrici na facebookovém profilu. "Milí spoluobčané, upozorňujeme, že v oblasti Dubín dnes, tedy ve středu 1.5.2024, pokousala medvědice našeho občana. Prosím Vás, abyste si dávali pozor a vyhnuli se lokalitě Dubín a Čachova," uvedli její zástupci.

Slovenská média informují, že napadený muž byl právě na houbách, když na něj zaútočila medvědice. Podle televize JOJ utrpěl pan Miroslav zranění na hlavě a na rukou. Navzdory tomu dokázal prchnout ke skokanským můstkům, kde ho uviděl kamarád.

"Byl zakrvácený, šokovaný, tak jsem ho vzal k nám. Umyl jsem mu rány a zavolal záchranku," popsal Ján Mesik. Hospitalizace napadeného muže nebyla nutná. 

Během dubna došlo na Slovensku nejméně k jedenácti útokům medvěda na člověka. Incidenty si vyžádaly jedenáct zraněných osob. Ochranáři vyzvali turisty, aby na územích, kde se šelmy vyskytují, byli opatrní. 

Bratislava aktuálně plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda již schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. Zákon má stanovit podmínky, při jejichž splnění bude možné přistoupit k odstřelu problémového jedince. 

Témata: Medvědi Slovensko