ME ve fotbale 2024: Kroos končí, Ronaldo vypadl! O vítězi rozhodnou poslední tři zápasy

Fotbal, ilustrační fotografie.

Autor: Pavel Krejčí

8. července 2024 10:12

Evropský fotbalový šampionát, jehož skupinové fáze se zúčastnila i česká reprezentace, míří do posledního týdne, v němž se odehrají tři utkání, která rozhodnou o vítězi. Jak v pátek a sobotu proběhly čtvrtfinálové zápasy? 

Kroosova předčasná rozlučka

Úvodní čtvrtfinále dopadlo špatně pro Němce, kteří věřili v zisk titulu na domácí půdě. Až do poslední chvíle. Se Španělskem sice prohrávali, ale Wirtz dokázal vynutit prodloužení, v němž rozhodčí k nelibosti německých fanoušků neodpískal penaltu za ruku Cucurelly. V samém závěru si Die Mannschaft nepohlídal jednu ze situací a Merino rozhodl o postupu Španělů. Toni Kroos, který si od začátku utkání koledoval o vyloučení, tak odehrál poslední zápas veleúspěšné kariéry.

Ronaldův sen se rozplynul

Navzdory kritice vyběhl Cristiano Ronaldo v základní sestavě i ke čtvrtfinálovému duelu Portugalska proti Francii. Ten se obešel bez jediné branky za 120 minut hry, takže o vítězi rozhodovaly penalty. Ronaldo sice tu svou proměnil, ale jeho spoluhráč Felix byl jediným neúspěšným exekutorem. Tým ze země galského kohouta tak prošel mezi nejlepší čtyři, ačkoliv ještě nedal gól ze hry.

Anglie opět utekla hrobníkovi z lopaty

Angličané po infarktovém závěru osmifinále se Slovenskem museli znovu otáčet vývoj zápasu. Švýcary totiž ve vzájemném utkání poslal do vedení Embolo. Kolébku fotbalu ale zachránil Bukayo Saka nesmírně přesnou střelu zpoza pokutového území. Anglie pak zase jednou pokořila penaltové prokletí, když Pickford lapil jednu ze švýcarských penalt. 

Tureckou euforii zastavili Nizozemci

Turci - pokořitelé českého týmu ze skupiny - šli i proti Nizozemcům do vedení, když potřetí v řadě skórovali ze standardní situace. Oranjes ale po přestávce přitopili pod kotlem, nejprve se dočkali zaslouženého vyrovnání a nakonec i obratu skóre. V závěru se nicméně strachovali o výsledek, tlak soupeře ale přečkali. 

Témata: Fotbal Euro 2024