Martin Povejšil (†62): Kdy se lidé mohou rozloučit s jedním z nejlepších diplomatů?

Martin Povejšil

Autor: Jan Hrabě

10. srpna 2023 19:45

Černínský palác ve čtvrtek prozradil, jak se česká diplomacie rozloučí se zesnulým Martinem Povejšilem, který byl považován za jednoho z našich nejlepších diplomatů. Povejšil, který pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální, zemřel ve věku 62 let. 

"Ministerstvo zahraničí oznamuje, že v rámci rozloučení s velvyslancem a vrchním ředitelem sekce bezpečnostní a multilaterální Martinem Povejšilem bude na ministerstvu otevřena kondolenční kniha," uvedl dnes úřad na sociální síti X. Veřejnost může přijít v pátek od 10:00 do 12:30 a v pondělí mezi 14. a 16. hodinou.

O úmrtí podřízeného informoval v úterý ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Označil jej za jednoho z nejlepších českých diplomatů. "Vážil jsem si ho pro jeho upřímnost, rozvahu i rozhodnost. Pro českou diplomacii odvedl obrovský kus práce na poli bezpečnosti, v NATO, v EU, ve Španělsku a Chile," napsal šéf české diplomacie.

Povejšil po absolvování gymnázia krátce pracoval jako knihovník. Následně studoval na filozofické fakultě olomoucké Univerzity Palackého. Po sametové revoluci byl přijat na ministerstvo zahraničních věcí, kde pokračoval i po rozdělení federace. 

V letech 1994 až 1998 například působil jako první český velvyslanec v Chile. Po návratu byl dva roky vrchním ředitelem sekce evropských zemí. Mezi lety 2000 až 2004 zastával velvyslanecký post ve Španělsku a Andoře. Před nástupem do čela sekce bezpečnostní a multilaterální zastupoval Česko při NATO i Evropské unii. 

Témata: Martin Povejšil ministerstvo zahraničí