Martin Kuba promluvil směrem k ODS. Jasně dal najevo, co mu vadí

Martin Kuba (ODS)

Autor: Jan Hrabě

14. listopadu 2023 17:30

Jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi (ODS) vadí nedostatečné ambice občanských demokratů. Strana by podle něj měla mít ambice vyhrávat volby samostatně, nikoliv v rámci volebních koalic s lidovci a TOP 09. 

Kuba konstatoval, že ODS podle něj musí mít ambice vyhrávat volby a řídit stát. "Jsem přesvědčený, že máme dosahovat kolem 30 procent hlasů a vyhrávat. Tohoto pocitu se neumím zbavit," řekl serveru aktuálně.cz. "Nechci se smířit s tím, že ODS už nemůže samostatně nic vyhrát a furt se musí s někým spojovat. To je pro mě mentálně trochu problém," vysvětlil.

Jihočeský politik přesto zvedl ruku pro volební koalici s KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb v příštím roce. "Ale kolegům jsem řekl, že mi na naší debatě vadí, jak považujeme za volební strop ODS nějakých 13 procent hlasů a k tomu přičítáme nějaká tři čtyři procenta od dalších stran s tím, že ve výsledku to nějak vyjde," uvedl.

Občanští demokraté musí podle hejtmana přemýšlet nad tím, jak získat co nejvíce voličů, aby porazili opoziční hnutí ANO. "Čtyři roky vládnutí je nutné naplnit něčím smysluplným a pozitivním," konstatoval.

ODS šla do posledních sněmovních voleb na podzim 2021 v rámci koalice Spolu s KDU-ČSL a TOP 09. Trojice stran získala 27,79 procenta hlasů, nejvíce ze všech. Následně složila vládu s Piráty a hnutím Starostové a nezávislí. 

Kuba je momentálně tři roky hejtmanem Jihočeského kraje a také předsedou Asociace krajů, v minulosti byl členem vlády Petra Nečase jako ministr průmyslu a obchodu. Mezi lety 2012 až 2014 byl místopředsedou ODS, přičemž od června 2013 do ledna následujícího roku byl úřadujícím předsedou strany. 

Témata: Martin Kuba ODS