Markéta Pekarová Adamová oznámila, kdy se poslanci sejdou kvůli Babišovi

Markéta Pekarová Adamová

Autor: Jan Hrabě

13. března 2024 17:50

Poslanecká sněmovna se bude příští týden zaobírat chováním bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Šéfka dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová dnes uvedla, že poslanci se sejdou na mimořádné schůzi v úterý v 15 hodin. 

O termínu mimořádné sněmovní schůze informovala Česká televize. Vládní strany se na jejím svolání dohodly už v úterý. "Vytrvalá snaha o ohrožování bezpečnosti a západního ukotvení České republiky, metody připomínající minulý režim a zatahování dětí politických soupeřů do veřejného prostoru se nemohou stát normou. Proto svoláváme mimořádnou schůzi Sněmovny," uvedl premiér Petr Fiala (ODS) včera na sociální síti. 

Babiš v neděli odpoledne podle serveru novinky.cz u svých kolegů mailem poptal materiály týkající se ministra zahraničních věcí Lipavského. Učinil tak poté, co jej člen vlády v České televizi označil za bezpečnostní riziko pro Česko.

"Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da," napsal například Babiš , který se ptal, zda má šéf diplomacie děti. Mailové vlákno podle serveru obsahuje životopis, odkazy na mediální články nebo zmínky o Lipavského dceři a manželce. Mail však namísto svému poradci Janu Rovenskému zaslal ekologickému aktivistovi s totožným jménem. 

Lipavský se v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce pustil do ostré kritiky expremiéra Babiše, který podle něj začíná být bezpečnostním ohrožením Česka. 

Ministr prohlásil, že předchozí Babišova vláda uškodila česko-polským vztahům a na evropské úrovni se "nechala vodit" maďarským premiérem Viktorem Orbánem. "Mně přijde, že (Babiš) už začíná být bezpečnostním ohrožením této země. Podkopává obranyschopnost a mezinárodně politické postavení naší země," konstatoval Lipavský. 

Témata: Markéta Pekarová Adamová Andrej Babiš Poslanecká sněmovna