Maďarské prezidentce zlomil vaz skandál s milostí. Nováková skončí

Katalin Nováková

Autor: Pavel Krejčí

10. února 2024 19:00

Maďarsko bude bez hlavy státu. Prezidentka Katalin Nováková v sobotu ve vysílání televize M1 oznámila, že odstoupí v souvislosti se skandálem kolem kontroverzní milosti pro muže odsouzeného za utajování sexuálního zneužívání v dětském domově. 

Nováková, která se stala prezidentkou v květnu předloňského roku, oznámila rezignaci v mimořádném vysílání veřejnoprávní televize poté, co premiér Viktor Orbán inicioval novelizaci ústavy v reakci na skandální milost. Podle nového předpisu by ji nemohl dostat někdo, kdo se dopustí trestného činu na nezletilé osobě.

Hlava státu dnes přiznala, že udělala chybu. "Rozhodnutí o milosti a jeho nezdůvodnění vyvolalo pochybnosti. Tady není pochyb a nemůže být. Nikdy bych neodpustila nikomu, kdo by zneužíval děti," řekla podle TASR a zdůraznila, že ochrana dětí je zodpovědností celé společnosti. 

"Omlouvám se těm, kterým jsem ublížila, jako i všem obětem, které mohou mít pocit, že jsem se jich nezastala. Jako hlava státu k vám dnes promlouvám naposledy, vzdávám se funkce prezidenta republiky," dodala. 

Nováková z těchto důvodů v sobotu přerušila zahraniční cestu do Kataru a předčasně se vrátila do Maďarska. 

Témata: Katalin Nováková Maďarsko