Letní počasí o Velikonocích. Kam až v pondělí vystoupaly teploty?

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

1. dubna 2024 18:49

První letní den letošního roku nakonec o Velikonocích opravdu nastal. V sobotu maxima navzdory předpovědi nedosáhly požadovaných hodnot, v pondělí už hranice 25 stupňů padla. V Karvině dokonce naměřili rovných 26 °C, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. 

Teplotní rekordy dnes padly na řadě míst, kde se měří alespoň třicet let. "Teplotní extrém byl pro dnešní den zaznamenán na více než 40 % z nich," uvedli meteorologové. Na nejteplejších stanicích byla překročena hodnota 25 °C, proto je možné hovořit o letním dni.

Absolutně nejtepleji bylo v Karviné, kde maximum dosáhlo rovných 26 stupňů. Letní byl zaznamenán také v Dyjákovicích, Lednici, Ostravě – Zábřehu, Šternberku, Brodu nad Dyjí a Kobylí.

Podle předpovědi se původně očekávalo, že prvním letním dnem bude již sobota. Maximální teploty ale výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a s ním spojená vysoká oblačnost. Denní maxima tak byla na řadě míst o dva až čtyři stupně nižší, než předpokládaly numerické modely.

"Po dnešním přechodu studené fronty očekáváme zítřejší teploty řádově o 10 °C nižší než dnes. V průběhu týdne se ale bude pozvolna oteplovat," dodali meteorologové. 

Témata: Počasí Jaro ČHMÚ