Krušné zimní počasí opět ukáže svou sílu. Meteorologové vydali nové výstrahy

Zima, ilustrační fotografie

Autor: Markéta Dosedělová

3. prosince 2023 18:03

Český hydrometeorologický ústav vydal na nadcházející hodiny dvě výstrahy. Jedna se týká silných mrazů, které sevřou Česko už dnes v noci, v pondělí pak hrozí závěje.

Podle meteorologů se během noci na pondělí místy vyjasní a při slabším větru nad sněhovou pokrývkou budou teploty vzduchu klesat i pod -12 °C. "Místa se silným mrazem budou po republice rozložena velmi nerovnoměrně, o něco větší pravděpodobnost silných mrazů je v jihozápadní polovině České republiky, naopak na severu a severovýchodě území bude míst s nejnižší teplotou pod -12 °C o něco méně," uvedli na twitteru.

Podle meteorologů hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb, uvedli meteorologové na webu.

V pondělí odpoledne pak začne ve východní polovině území foukat mírný jihovýchodní vítr. "Vzhledem k tomu, že v této oblasti leží prachový sníh, tak očekáváme tvorbu sněhových jazyků a zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny i závějí. Vítr bude slábnout a tvorba sněhových jazyků a závějí ustávat během úterního dopoledne," varuje ČHMÚ.

Meteorologové upozorňují, že hrozí nebezpečné podmínky pro řízení vozidel a některé vozovky mohou být nesjízdné. Mohou se objevit komplikace se zásobováním i zdravotnickými službami.

"Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Při jízdě autem nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla," podotkli.

Témata: Počasí sníh